Labská panenka a žínka ze Sály

Bratři Grimmové



V Magdeburgu[pozn1] znají krásnou Labskou panenku, která občas z vody vychází a na jatkách nakupuje. Vyhlíží jako měšťanka počestného zjevu, je velmi čistá a svěží, v ruce má koš. Člověk ji od jiných dívek neodliší, jen když je pozorný a sezná, že jeden cíp její sněhobílé zástěry je stále mokrý, což ukazuje na její původ z vody.

Jeden řeznický tovaryš se do ní zamiloval a chodil tak dlouho za ní, dokud nevěděl, odkud přichází a kam se vrací; nakonec s ní sestoupil do vody. Jeden rybář, který při zamilovaném stál a teď na něj čekal na břehu, říkal, že když z proudu vyplave dřevěný talíř s jablkem, to bude dobré znamení, jinak bude zle.

Ale za okamžik z vody vytrysknul rudý pramen, na znamení, že příbuzným Labské panenky se ženich znelíbil a zabili ho.

Podle jiné verze této pověsti, však nevěsta do vody vešla sama a chlapec zůstal sedět na břehu, aby na rozhodnutí čekal. Labská panenka chtěla dole získat od rodičů svolení k sňatku, ale s tou věci se nejdříve svěřila svým bratřím; pak se místo odpovědi na hladině objevily krvavé skvrny, bratři sami ji zabili.

Z řeky Sály také občas vycházela vodní žínka do města Saalfeld[pozn2], aby nakupovala masu na jatkách. Člověk ji mohl rozeznat podle velkých a strašlivých očí a podle kapajícího šosu jejího kabátku. Měla být vyměněné lidské dítě, místo které vodníci nechali na zemi podvržence.

U Halle[pozn3] leží před branou oblík vody, kterému říkají Vodnický rybník, z něj přicházívá do města žena, vše potřebné nakoupit, a pravidelně podle mokrých lemů šatů poznána bývá. Jinak má oblečení, mluvu i peníze jako každý jiný.

Nedaleko Lipska[pozn4] je často vidět na cestě vodnické ženičky. Ony stejně jako selské ženy na jarmark s nůšemi pospíchají a živobytí nakupují. Rovněž pak chodí tou cestou zpět, nepromluví ale s nikým ani jediné slůvko, nezdraví a neděkují cestou nikomu , ale když něco nakupují, umějí stejně jako jiné ženy smlouvat a handrkovat se.

Jednou viděli jíti dvě vodnice pěšky a užasli, když na malou tůňku svůj koš položily, a ten v okamžiku i s těmi ženičkami zmizel. V oděvu je mezi nimi a jinými není rozdílu, vyjma toho, že jejich spodničky bývají na dvě šíře dlaně mokré.[pozn5]




Poznámka 1 - Magdeburg je hlavní město spolkové země Sasko-Anhaltsko. Snad mohu připomenout z dějin tohoto sličného města, že Adalbert, arcibiskup magdeburský (968-981) byl pravděpodobně příbuzný českých Slavníkovců, pobýval svého času i na Libici a biřmoval syna Slavníkova Vojtěcha. A onen Vojtěch byl pak poslán na studia do kapitulní školy v Magdeburgu…to bylo dávno předtím, než se stal svatým..
Poznámka 2 - Město Saalfeld najdete ve spolkové zemi Duryňsko. Vydáte se dálnicí č.4 směrem na Erfurt až přijedete na místo, kde se kříží s dálnicí č.9 a odbočíte na směr do Norimberka. Pojedete asi 18 km a pak sjedete na silnici č.281 směrem na Neustadt, odtud je to do Saalfeldu už jen 40 km na západojihozápad.
Poznámka 3 - Město Halle je hlavním městem spolkové země Sasko-Anhaltsko.
Poznámka 4 - Lipsko najdete ve spolkové zemi Sasko cca 110 km po dálnici A4 na západ od Drážďan.
Poznámka 5 - Pověst "Die Elbjungfer und das Saalweiblein“ je z rozsáhlé sbírky pověstí bratří Grimmů. Překlad Jitka Janečková.



www.pohadky.org - server plný pohádek pro malé i velké.
Licence Creative Commons 3.0 - Uvedte autora(BY)-Nevyuzivejte dilo komercne(NC)-Zachovejte licenci(SA)

Webmaster: Petr Macek (webmaster@pohadky.org)
Texty: Jitka Martináková