Pohádka krajánka ze Lhoty

Bratři GrimmovéTo vám jednou u nás ve Lhotě žil jeden muž, který se jmenoval Kejška, ten měl tři syny, z nichž byl ten první slepý, ten druhý chromý a ten třetí chodil, jak ho pánbů stvořil.

Ti tři šli jednou přes nějaké pole, když tu uviděli zajíce. Ten slepý na něj pohotově vystřelil, ten chromý ho chytil a ten nahý si ho strčil do kapsy.

Pak přišli k obrovskému jezeru, na kterém pluly tři lodě. Ta první uháněla s větrem o závod, ta druhá se právě potápěla a ta třetí neměla žádné dno, tak do té všichni nastoupili.

Potom přišli k hlubokému černému lesu, ve kterém rostl mohutný vykotlaný strom a v něm stála obrovská kaple. Uvnitř kaple našli habrového kostelníka a zimostrázového faráře, kteří každému nadělili svěcenou vodu dubovým kyjem.

Blažený byl ten, který té svěcené vodě tenkrát utekl. [pozn1]
Poznámka 1 - Lidová pohádka „Knoist und seine drei Sohne“ (KHM 138) je z rozsáhlé sbírky pohádek bratří Grimmů „Kinder-und Hausmärchen“ (1812-15, 1822, 1857). Z německého dialektu pro vaše potěšení přeložila a pro vaši radost převyprávěla Jitka Janečková.www.pohadky.org - server plný pohádek pro malé i velké.
Licence Creative Commons 3.0 - Uvedte autora(BY)-Nevyuzivejte dilo komercne(NC)-Zachovejte licenci(SA)

Webmaster: Petr Macek (webmaster@pohadky.org)
Texty: Jitka Martináková