Bludičky

Bratři GrimmovéNa řece Rodan[pozn1] je bažina, kterou nazývají Rudý močál. Podle lidové pověsti na tomto místě kdysi stála vesnice jménem Poppenrode, která je nyní potopená. Nad hladinou močálu v noci poletují světýlka, říkají jim bludičky.

Na jiném místě řeky leží i Černý močál, nazývaný tak již ve starých listinách. A pověst i tady vypráví o zatopené vsi, po které tu jsou k vidění ještě zbytky dlažby a těm říkají Kamenný most.[pozn2]
Poznámka 1 - Řeka Rodan pramení v rodanském ledovci (Rhône-Gletscher) v Bernském Hornozemí ve Švýcarsku. Pokud byste si chtěli pramen Rodanu prohlédnout na vlastní oči, vydejte se z Interlakenu dálnici N8 na východ do Unterbachu odtud na jihovýchod po silnici č.6 na Grimselpass (2165 m n.m). Na ledovec to bude již, co by kamenem dohodil (tedy musel by házet jeden z bájných obrů). A když už tam budete, nezapomeňte si prohlednout půvabné jezero Grimsel. Ze Švýcarska běží řeka Rodan přes Francii ke Středozemnímu moři, svoji 812 km dlouhou pouť pak ukončí ve Lvím zálivu.
Poznámka 2 - Pověst "Die Moorjungfern“ je z rozsáhlé sbírky pověstí bratří Grimmů. Překlad Jitka Janečková.www.pohadky.org - server plný pohádek pro malé i velké.
Licence Creative Commons 3.0 - Uvedte autora(BY)-Nevyuzivejte dilo komercne(NC)-Zachovejte licenci(SA)

Webmaster: Petr Macek (webmaster@pohadky.org)
Texty: Jitka Martináková